Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 5. prosince 2023 Jitka
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Chybou je předpokládat, že lidé jsou vlastně dobří, že násilí nemůže být efektivní strategie a že zlo je jakýsi útulek pro neschopné a dá se snadno rozeznat.

3 0
možnosti

Proto uvádím pradávné příklady, kdy zlo mělo víc prostoru se prosadit. Opravdu odstrašujícím příkladem je Mohamed, kterému se podařilo přivést peklo na zem. Ke konci života to byl velmi zlý, nenávistný a úskočný člověk, jehož odkazu si "užíváme" dodnes. Asi proto pan Kšír tyto staré příběhy odmítá, protože mu vyvracejí jeho idealistické představy.

0 1
možnosti
Foto

Co by dělaly různé skupiny lidí typu cikáni nebo Ukrajinci reálně v nějakém sporu? Někteří by se pozabíjeli, někteří by to řešili přes soud. Těch co by to řešili přes soud by bylo postupně čím dál víc, protože to dává větší smysl.

Rozhodně by se nevyvraždili. Genocidní vyvražďování dělají jen státy, protože na to mají ty správné nástroje a prostředky.

Profesor Šíma shrnul problematiku ochrany a práva na základě publikovaných prací filozofů, právníků a dalších myslitelů za posledních 500 let. Kdo chce jiný pohled na svět než má většina státistů, může se dovzdělat zde:

Právo a obrana jako zboží na trhu.

https://libinst.cz/wp-content/uploads/2017/03/sima_pravo_obrana.pdf

2 2
možnosti

Prokázal jsem, že genocidní vyvražďování nesouvisí se státem, ale s mocí jednotlivce nebo malé skupiny. Tu lze získat i bez státu. Mohamed to dokázal nade vši pochybnost. Vždy je za takovou genocidou nějaká nenávist a dehumanizace, což opět se státem nesouvisí. Důkazy k tomu máme, ukázal jsem vám je. Takže je fuk, co tvrdí filozofové, pokud je to v rozporu s pozorováním. Dovzdělejte se o společnostech, které reálně existovaly mimo stát.

0 2
možnosti

J85a95n 33R18á22ž

17. 6. 2023 15:51

Názory pana Kšíra jsou většinou zajímavé, neb nejsou sterilní a nejsou konformní s většinovými názory zdejších diskuzí, což mně imponuje. Podle mne je zajímavá i jeho umanutost utopickou představou společnosti fungující na bázi relativně volných a dobrovolných dohod, jako protikladu centralistického státu. Když nic jiného, tak slouží jako připomínka, že dnešní státy si uzurpují rozhodující pravomoci i v oblastech, kde to státu rozhodně nepřísluší.

5 1
možnosti

Že by stát měl být menší a nestrkat nos do řady věcí, to říkám také. Ale jeho zrušením bychom si výrazně pohoršili, a to i vůči současnému stavu. I to tvrdím.

4 1
možnosti
Foto

Nebýt to Ukrajinec, ale Čech, dopadlo by to obráceně.

9 0
možnosti

Na problému je kouzelné právě to, že se jedná o nijak oblíbenou minoritu a cizince. Takové (nějaké) složení by v bezstátním prostředí existovalo také. Takže se na tom hezky modeluje funkcionalita utopie.

1 1
možnosti
Foto

Jednou jsem panu Kšírovi položil otázku, jestli někde na světě je nějaký stát - nestát, který funguje podle jeho modelu, a lidé tam jsou spokojeni a hospodářství jen kvete. Odpovědi jsem se nedočkal.

Karma.

9 7
možnosti

Protože neexistuje. Rozpadlý stát je třeba Somálsko. Lidi se tam topěj v blahobytu. Eh, pardon, lidi se tam topěj při přepadávání obchodních lodí. Dalším státem se silnými vlivovými (a v podstatě i mafiánskými) nestátními skupinami a tedy s pochybným vlivem státní moci je například Rusko. Taky zem k zamilování.

12 1
možnosti

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS