Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Celý život jsem makal a teď mě chtějí okrást na důchodu

4. 03. 2023 21:47:42
S takovým názorem se můžeme setkávat často. Zejména u lidí, kteří podléhají žvástům profláknutých populistů. Další lidé si představují nějaký svůj důchodcovský účet, do kterého vkládali a ze kterého v důchodu čerpají.

Zkusme si ukázat na zjednodušené situaci, jak funguje průběžný důchodový systém, kdo na něm prodělává a kdo vydělává. Asi je patrné, že kdo se důchodu nedožije nebo zemře krátce po nástupu do něj, pak prodělá. Naopak kdo je v důchodu dlouho, vydělá. Zkusme se tedy podívat, po jaké době vyčerpáme to, co jsme v aktivním věku do systému sypali.

Mějme na paměti, že systém je značně dynamický a rok od roku se mění vícero parametrů. K parametrům patří poměr pracující/důchodci, dále inflace, dále kolísá výše průměrného důchodu vůči průměrnému příjmu atp. Tedy je obtížné spočítat, kdy každý jednotlivec vyčerpá to, co do systému vložil. Protože to, co pracující zaplatil (v číslech) do systému za komoušů, má dnes přibližně 1/15 původní hodnoty, nebo ještě nižší.

Zkusme tedy vytvořit nějaký vhodnější model, ze kterého může být patrné, jak rychle se vyčerpá něčí důchodcovský účet. Dejme tomu, že máme 4 pracující na 1 důchodce. Dejme tomu, že průměrný důchod se stabilně drží na 40% průměrné mzdy. Dejme tomu, že někdo za svůj život pobíral průměrnou mzdu (na začátku mohl být pod průměrem, na konci nad průměrem, ale za celý pracovní život prohlašme, že byl v průměru). Pak bude také pobírat průměrný důchod. Dále dejme tomu, že náklady na správu důchodového systému jsou prakticky nulové a platí se z odvodu výlučně starobní důchod, nic jiného.

Z této situace je patrné, že každý odvede do důchodového systému 10% své mzdy. Zkusme si to převést na čísla v nějakém stabilním systému. Dejme tomu, že průměrná měsíční mzda je 1000 peněz. Měsíčně odvedete 100 peněz, důchodce pak dostane měsíčně 400 peněz (poměr 4 na 1). Z toho plyne, že za každý měsíc pobírání důchodu musíte odpracovat 4 měsíce. Pak platí poměr 1/4. Pokud budete pracovat 40 let, za 10 let vyčerpáte to, co jste do systému vložili. Tento model je nezávislý na inflaci, vždy svůj důchodcovský účet vyčerpáte za 1/4 doby, po kterou jste odváděl prostředky na důchodový systém. Při striktním lpění na stabilitě tohoto modelu půjdete do důchodu „až se uvolní místo“.

Pokud změníme poměr pracující/důchodci na 2/1, pak budete platit do systému 20% své mzdy, ale za každé dva roky práce si budete moct užít rok důchodu. Protože vy berete 1000 peněz, důchodce dostává svých 400. Opět za podmínky, že do důchodu lze odejít, „až se uvolní místo“. Samozřejmě opět se pohybujeme v průměru i pro počet let, které lze strávit v důchodu, respektive za jak dlouho vyčerpáte to, co jste do systému vložili. Tedy máme podklady pro přibližný odhad, jak dlouho „můžete“ být v důchodu, než se váš důchodcovský účet dostane na nulu. Ten lze vyjádřit vzorečkem d = (o x p)/40, kde x je násobení, d je počet let v důchodu (než vyčerpáte svůj důchodcovský účet), o je počet odpracovaných let, p je procento odvodů z vaší mzdy a konstanta je 40% výše důchodu. Kontrola vzorce: o = 40, p = 10, „nárok“ na roky v důchodu je 10 let. Pro p = 20, „nárok“ na roky v důchodu je 20 let.

Aktuální výše důchodového pojištění je 28% z vyměřovacího základu, tedy máte ideálně „nárok“ na 7 let důchodu za každých odpracovaných 10 let. Samozřejmě za předpokladu, že výše důchodu bude stabilní na úrovni 40% výše mezd. Reálně je to méně, protože část z odvodů požere správa systému (něco přes 1%). To je ten menší problém. Další prostředky požerou jiné sociální dávky, jako invalidní důchody a podobně. Tím se zkracuje doba, kterou můžete být ve starobním důchodu, než vyčerpáte svůj účet. Ale máte tím pojištění i pro případ, že se vám něco nemilého stane a stanete se invalidou. Rozhodně můžete zapomenout na výše uvedených optimistických 7 let za každých 10 let práce. Protože povinně přispíváte i na další charitu než jen starobní důchody. Takže máte „nárok“ cca na 5 let v důchodu za každých 10 odpracovaných? Nevím, musel bych to porovnat s dalšími výdaji, což se mi nechce.

Velkým problémem je však rozkolísanost důchodového systému. Jak můžeme vidět například zde, důchody nyní rostou výrazně rychleji než mzdy. Podle grafu v odkazu se průměrný důchod rychle blíží k 50% průměrné mzdy. To zákonitě zkracuje dobu, za kterou vyčerpáte to, co jste do systému během svého pracovního věku vložili. Systém je nestabilní proto, že výše důchodů je svázána s inflací, nikoliv s průměrnými mzdami. Nechápu proč – vždyť lze snáze stabilizovat systém podle mezd než inflace, protože z mezd se odvíjí vybraná částka. Tedy všichni, kteří dnes vykřikují cosi o okrádání důchodců, ve skutečnosti chtějí systém rozkolísat ještě víc. Hodně rozkolísaný systém (jakýkoliv) se pak může snáze zhroutit. Nemohu si pomoct, ale je nejvyšší čas na hledání stabilizujícího řešení, nikoliv na mnohahodinové destrukční proslovy. Jen mě to utvrzuje v přesvědčení, že o důchodech rozhoduje banda naprosto vyšinutých magorů. A to nejen v koalici, ale i v opozici.

Autor: Zbyšek Hlinka | sobota 4.3.2023 21:47 | karma článku: 40.24 | přečteno: 10939x

Další články blogera

Zbyšek Hlinka

Izrael prý kosí velení Hamásu. Opravdu?

V jednom článku na iDnes je vypsán celkem dlouhý seznam jmen klíčových lidí Hamásu, které se Izraelcům podařilo zabít a pár dalších jmen, které jsou na seznamu. Mám však určité pochybnosti...

19.10.2023 v 21:37 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 664 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Bohemian Rhapsody – aneb česká tragédie

Původní text je poněkud ponurý. Řekl jsem si tedy, že bych mohl zkusit přepsat text do češtiny na nějaké veselejší téma. Například jako parodii na naše úřady...

17.9.2023 v 15:34 | Karma článku: 11.21 | Přečteno: 667 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Pochod hrdosti plešounů

Hádejte, proč mám na fotce klobouk? Kdo si tipnul, že jsem jedním z nich, pak vyhrál! Sice v soutěži, ve které je jedinou odměnou pocit vlastního uspokojení, ale to vám musí stačit, holoto jedna!

17.8.2023 v 21:38 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Kolektivní vina v podání státních úřadů

Objevilo se zde několik článků podivujících se nad zákazem vystoupení ruských občanů u nás, konkrétně tenistky Anastasii Pavljučenkové a operní pěvkyně Anny Netrebko. Hledejme detaily...

30.7.2023 v 16:37 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 734 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marie Voříšková

Hodnotový systém práva?

Možná učivo pro ty odvážnější, kteří doma či na pracovišti nějakou ostrakizaci, šikanu, další ponižování a segregaci už přežili, a pro blaho lidskosti v sobě zužitkovali, takže teď už říkají nahlas: Je třeba změnit systém!

4.12.2023 v 12:26 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jana Kulhánková

Ne-schopnosti ne-úspěšného a ne-efektivního týmového vedení

Není vedení lidí jako vedení lidí. Pro správné vedení je třeba vybrat vhodný komunikační styl, znát a rozvíjet své dovednosti a umět komunikovat v krizi. Pokud vedoucí nechápe potřeby týmu, způsobí to mnohdy problémy. Někdy velké.

4.12.2023 v 12:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 153 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Úředníci versus babyboxy

Už zase OSN tlačí na Česko, ať zruší babyboxy. Kvůli tomu, že odložené dítě nezná svůj původ a svoje rodičče. Trochu se ale zapomíná na to, že takové odložené dítě často ani nežije.

4.12.2023 v 11:22 | Karma článku: 28.72 | Přečteno: 589 | Diskuse

Luboš Smrčka

Stoletý stařík, který změnil svět

Smrt Henryho Kissingera s konečnou platností uzavřela 20. století. Století, které bylo podobně rozporuplné, jako byl rozporuplný i sám Henry Kissinger: Nositel Nobelovy ceny míru, pro některé válečný zločinec.

4.12.2023 v 8:29 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 211 | Diskuse

Pavel Chalupský

Jeden obyčejný citát.

Obyčejný? Je třeba číst citáty. Je v nich ukryta letitá moudrost, životní zkušenost. Ale nejen číst, ale i zamyslet a praktikovat. Vždyť překonaly věky. Mnohdy celá tisíciletí. Třeba...

4.12.2023 v 7:37 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 144 | Diskuse
Počet článků 470 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2083

Čacký junák s pohledem upřeným do dáli

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...