Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Datovkofobie aneb proč se lidi bojí datové schránky?

14. 02. 2023 20:47:35
Nedávno se pod dojmem povinného zavedení datových schránek (datovek) pro OSVČ a další subjekty vyrojilo několik blogů, které lze nazvat jako datovkofobní. Myslím, že důvodem je neznalost.

O svém názoru na povinnost používat datovky jsem psal nedávno (zde), můj názor se nezměnil. Rozumím lidem, pro které je počítač nepřítelem. Předpokládám však, že člověk, který je schopen psát zde blogy a který jistě používá i internetové bankovnictví, nemá počítač za nepřítele. Tedy očekávám, že zde budu oslovovat lidi, kteří by neměli mít zásadní problém zvládnout i používání datovek.

Zaznamenal jsem i názor přibližně ve smyslu, že datovky jsou dalším nástrojem úředníků k buzeraci občanů. A ó ta hrůza, že nestačí jedna datovka, ale občan jich dostane víc. Například jednu jako OSVČ, další jako (například) člen představenstva SVJ a další může mít jako občan.

Nejprve k počtu datovek drobné povídání o bezpečnosti. Z pohledu státu jste občan, dále jste OSVČ a k tomu ještě člen představenstva SVJ. Vůči státu tak vystupujete ve třech rolích. Jako občan jste v podstatě doživotně, jako OSVČ do času, ale jako člen představenstva SVJ můžete kdykoliv skončit a může se tedy stát, že bude zapotřebí předat vaši korespondenci někomu jinému. Jak to chcete řešit s jednou datovkou? Že budete vždy důsledně odlišovat, v jaké roli si píšete s úřady? Nebudete, věřte mi. A na úřadu pak budou dumat, zda jim píšete jako občan, nebo jako představitel SVJ. Reálně to dopadne tak, že vaše role se rozpozná až z textu podání. Takto nelze automaticky oddělit od vaší osoby korespondenci související s vaší rolí v SVJ. Jakožto ajťák, který bezpečnost přístupu lidí k datům pravidelně řeší, prohlašuji, že oddělení datovek podle rolí je správné řešení. Přitom jsem si plně vědom toho, že pro uživatele se jedná o jisté nepohodlí, zejména pokud uživatel nerozumí ochraně dat před zneužitím.

A nejlepší nakonec, tedy k buzeraci občanů úřady. Někdo si možná libuje ve frontách na úřadě. Po příchodu na příslušný odbor si vyzvedne pořadové číslo a pak trpělivě čeká, až se úředníku bude chtít úřadovat nebo až na něj přijde řada. Já toto dost nesnáším. Zejména pak v situacích, kdy se úřední hodiny kryjí s mou pracovní dobou. Datovou zprávu mohu poslat kdykoliv se mi to hodí a úřad ji obdrží v okamžiku, kdy ji odešlu. Tedy úřadu začíná tímto okamžikem běžet lhůta k vyřízení. Nemusím se koukat na otrávený ksicht úředníka, že ho obtěžuji svými požadavky. Toto je k nezaplacení, o zážitky tohoto druhu jsem velmi rád připraven.

Zkuste si například představit, že vyřizujete stavební povolení. Jdete na stavební úřad, tam vám úředník řekne, že ještě od vás potřebuje to a to a to potvrzení. Možná řekne všechno hned napoprvé, možná také ne. Pokud si to nenahrajete nebo nezapíšete, nevíte a snadno na něco řečeného zapomenete. Ale i když si zapíšete a úředník vám neřekl vše hned napoprvé, nemáte v ruce důkaz proti úředníkovi. Takže později na vás může vybafnout s tím, že vám ještě chybí ono potvrzení. Lítáte jako hadr na holi a stavební řízení se prodlužuje. S datovkou je tomu jinak. Podáte na úřad projekt (solidní projektant vám ho dá kromě papíru i v elektronické podobě) s příslušnou žádostí a úředník vám napíše, co vše dalšího od vás potřebuje. Pokud nenapíše všechno, je to jeho problém a váš důvod ke stížnosti. To opět vyřídíte datovkou v jednom dni. Reálně se tak může celý proces stavebního řízení velmi zefektivnit, pokud neděláte zbytečné chyby.

Je datovka z pohledu státu další evidencí, kterou vede o vaší osobně? No, jak se to vezme. Pořízením datovky naopak zjistíte, co všechno o vás stát eviduje a co ho o vaší osobě zajímá. Vlastník datovky dostává automaticky každoročně výpis o tom, jaký úřad chtěl o vás cosi vědět. Budete kulit oči, kolik toho je. Ukázka ze záznamu o využívání údajů z registru obyvatel, která mi každoročně chodí:

Pokud chcete znát seznam všech úřadů, které o vás vedou nějaké údaje, zaregistrujte se na portálu občana (https://obcan.portal.gov.cz/). Tam uvidíte něco takového:

Bez elektronizace státní správy můžete žít v blahé nevědomosti, že vás stát ničím neotravuje a že se o vás vlastně v podstatě nezajímá. Většího omylu se už dopustíte jen stěží.

Pokud se naučíte datovku správně používat, zjistíte, že to není pouze nástroj pro usnadnění práce úředníků, ale především je to pomoc pro vás, která vám může ušetřit hromadu nervů a času, tedy v důsledku i peněz.

Autor: Zbyšek Hlinka | úterý 14.2.2023 20:47 | karma článku: 15.27 | přečteno: 688x

Další články blogera

Zbyšek Hlinka

Izrael prý kosí velení Hamásu. Opravdu?

V jednom článku na iDnes je vypsán celkem dlouhý seznam jmen klíčových lidí Hamásu, které se Izraelcům podařilo zabít a pár dalších jmen, které jsou na seznamu. Mám však určité pochybnosti...

19.10.2023 v 21:37 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 664 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Bohemian Rhapsody – aneb česká tragédie

Původní text je poněkud ponurý. Řekl jsem si tedy, že bych mohl zkusit přepsat text do češtiny na nějaké veselejší téma. Například jako parodii na naše úřady...

17.9.2023 v 15:34 | Karma článku: 11.21 | Přečteno: 667 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Pochod hrdosti plešounů

Hádejte, proč mám na fotce klobouk? Kdo si tipnul, že jsem jedním z nich, pak vyhrál! Sice v soutěži, ve které je jedinou odměnou pocit vlastního uspokojení, ale to vám musí stačit, holoto jedna!

17.8.2023 v 21:38 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Kolektivní vina v podání státních úřadů

Objevilo se zde několik článků podivujících se nad zákazem vystoupení ruských občanů u nás, konkrétně tenistky Anastasii Pavljučenkové a operní pěvkyně Anny Netrebko. Hledejme detaily...

30.7.2023 v 16:37 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 734 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marie Voříšková

Hodnotový systém práva?

Možná učivo pro ty odvážnější, kteří doma či na pracovišti nějakou ostrakizaci, šikanu, další ponižování a segregaci už přežili, a pro blaho lidskosti v sobě zužitkovali, takže teď už říkají nahlas: Je třeba změnit systém!

4.12.2023 v 12:26 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 173 | Diskuse

Jana Kulhánková

Ne-schopnosti ne-úspěšného a ne-efektivního týmového vedení

Není vedení lidí jako vedení lidí. Pro správné vedení je třeba vybrat vhodný komunikační styl, znát a rozvíjet své dovednosti a umět komunikovat v krizi. Pokud vedoucí nechápe potřeby týmu, způsobí to mnohdy problémy. Někdy velké.

4.12.2023 v 12:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 154 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Úředníci versus babyboxy

Už zase OSN tlačí na Česko, ať zruší babyboxy. Kvůli tomu, že odložené dítě nezná svůj původ a svoje rodičče. Trochu se ale zapomíná na to, že takové odložené dítě často ani nežije.

4.12.2023 v 11:22 | Karma článku: 28.72 | Přečteno: 595 | Diskuse

Luboš Smrčka

Stoletý stařík, který změnil svět

Smrt Henryho Kissingera s konečnou platností uzavřela 20. století. Století, které bylo podobně rozporuplné, jako byl rozporuplný i sám Henry Kissinger: Nositel Nobelovy ceny míru, pro některé válečný zločinec.

4.12.2023 v 8:29 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 211 | Diskuse

Pavel Chalupský

Jeden obyčejný citát.

Obyčejný? Je třeba číst citáty. Je v nich ukryta letitá moudrost, životní zkušenost. Ale nejen číst, ale i zamyslet a praktikovat. Vždyť překonaly věky. Mnohdy celá tisíciletí. Třeba...

4.12.2023 v 7:37 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 144 | Diskuse
Počet článků 470 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2083

Čacký junák s pohledem upřeným do dáli

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...