Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stížnost na urážlivé vyjádření ředitele finanční správy – otevřený dopis

7. 07. 2017 8:40:23
Ministerstvu financí ČR: V Reportérech ČT ze dne 24.4.2018 se pan ředitel Finanční správy Martin Janeček vyjádřil veřejně urážlivým způsobem vůči podnikatelům.

Onen výrok zní: „Každá firma může být teoreticky zneužita jako bílý kůň.“

Kvůli tomuto výroku jsem poslal dne 28.4.2017 do datové schránky Generálního finančního ředitelství dopis pro pana ředitele Janečka, ve kterém jsem požadoval veřejnou omluvu a jeho odstoupení z důvodů popsaných v dopisu. GFŘ se vůči mému dopisu ohrazuje a tvrdí, že jeho výrok jsem špatně parafrázoval (napsal jsem: „Ve zmíněném pořadu jste se vyjádřil, že každá firma je podezřelá.“).

V dopise jsem dále tvrdil, že zajišťovací příkazy jsou nadužívané. GFŘ ve své odpovědi tvrdí, že to není pravda a že v roce 2016 se zajišťovací příkaz týkal 309 subjektů. To mi však nesedí s údaji uvedenými na stránkách MF ČR (http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2017/financni-sprava-naklada-se-zajistovacimi-28400), kde se píše o 1561 zajišťovacích příkazech v roce 2016. Takový rozdíl by pak znamenal, že buďto bylo vydáno v průměru 5 zajišťovacích příkazů na každý z oněch 309 subjektů, nebo údaj není pravdivý. Varianta s tolika příkazy na jeden subjekt v jednom roce mi přijde velmi podivná.

Z veřejných zdrojů se však dozvídám další velmi znepokojující skutečnosti.

Finanční správa pod vedením pana Janečka nerespektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu: https://echo24.cz/a/w2yRS/financni-sprava-se-vymyka-kontrole-nerespektuje-soud. Tímto úřad dává špatný příklad občanům tím, že nectí principy právního státu.

Finanční správa vyžaduje od podnikatelů dodržování nesplnitelných požadavků, sama se přitom chová jinak a na sebe má nižší nároky než na podnikatele: https://archiv.ihned.cz/c1-65726320-financni-sprava-nakoupila-mobily-od-firmy-namocene-do-karuseloveho-podvodu. Protože je zřejmé, že Finanční správa nejspíš nemůže sama na sebe vydat zajišťovací příkaz, je nutné, aby příslušné osoby nesly za tuto situaci přímou osobní zodpovědnost. Takový nerovný přístup ve svůj vlastní prospěch považuji za pohrdání podnikateli.

Nadužíváním zajišťovacích příkazů se zabývala i poslanecká sněmovna a v článku je jasné spojení s likvidací nevinných podnikatelů: http://www.ceska-justice.cz/2017/05/snemovna-zajistovaci-prikazy-se-maji-pouzivat-jen-kdyz-duvod/. Že k poškozování nevinných podnikatelů skutečně dochází, je patrné i ze zmínky uvedené na webu v prvním odkazu: „Každý daňový subjekt, který se vlivem zajišťovacího příkazu dostal do problémů, aniž by se podílel na podvodném jednání, je pro mne velmi obtížně přijatelným mementem.“ Finanční správa se chlubí čísly, kolik peněz bylo „zachráněno“ státnímu rozpočtu. V případě peněz získaných od nevinných subjektů se nejedná o peníze zachráněné, ale naopak uloupené. Zde vidím také konflikt s § 329 Trestního zákoníku č. 40/2009 Sb., zejména pak bodu 2 písm. d. Takovýmito postupy Finanční správa poškozuje budoucí výběr daní a odrazuje některé lidi (i poctivé) od podnikání.

Počet příkazů se od roku 2013 (uváděný údaj: 467) zněkolikanásobil: http://www.euro.cz/politika/sobotka-babis-ma-vyhodnotit-jak-se-pouzivaly-zajistovaci-prikazy-1348476. Finanční správa tento růst interpretuje jako zlepšení své práce, mnozí jiní (například odkazy výše) tuto skutečnost naopak interpretují jako další zhoršení podmínek pro řádné a poctivé podnikání, protože roste i množství případů likvidace nevinných podnikatelů.

Jestliže se pan ředitel vyjádřil, že každá firma může být teoreticky zneužita jako bílý kůň, pak dle výše popsaného kontextu vyjádřil plošné podezření na všechny firmy. Pokud by nějaký protikorupční fond spojil všechny(!) státní úředníky a korupci stejným způsobem, jako spojil pan ředitel podnikatele a podvody s DPH, jistě (a zcela oprávněně) by se takové spojení mohlo mnohých poctivých úředníků dotknout.

Za sebe mohu místopřísežně prohlásit, že v dobách, kdy jsem byl plátcem (dobrovolným!) DPH, jsem se v žádném případě nemohl stát vědomě bílým koněm. A jednal jsem způsobem, abych v maximální možné míře vyloučil i to, že bych se takovým koněm stal nevědomě. Pan ředitel Janeček svým výrokem vyslal jasný signál, že kdybych se stal nějakou souhrou nešťastných okolností bílým koněm bez mého vědomí, hrozila by mi ze strany Finanční správy likvidace. To považuji za naprosto absurdní a arogantní a velmi mě to uráží. Z diskuzí s jinými podnikateli jsem zjistil, že nejsem sám, kdo se cítí uražen.

Jakožto daňový poplatník, který platí váš provoz, proto požaduji:

  1. Zveřejnění omluvy všem poctivým podnikatelům za jednání a urážlivé vyjádření pana ředitele Martina Janečka tak, aby tato omluva byla široce dostupná občanům tohoto státu a z omluvy bude jasně patrné, čeho se omluva týká. Žádám o informaci, kdy a kde bude omluva zveřejněna.
  2. Propuštění pana Martina Janečka ze státních služeb bez zbytečných odkladů za marasmus, do kterého svým vedením přivedl Finanční správu.

Předchozí dopis: http://www.uredniciskodi.eu/2017/otevreny-dopis-rediteli-financni-spravy/

Napsáno pro uredniciskodi.eu

Autor: Zbyšek Hlinka | pátek 7.7.2017 8:40 | karma článku: 32.42 | přečteno: 1363x

Další články blogera

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – trestní oznámení

Protože úředníci arogantně odmítli byť jen připustit jakékoliv své pochybení, nezbyla mi jiná možnost, než souběžně s vymáháním náhrady škod podat i trestní oznámení.

8.11.2017 v 21:40 | Karma článku: 22.30 | Přečteno: 748 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – soud

Pokud vás úředníci poškodí a vy budete ve vymáhání škod konzistentní a dostatečně vytrvalí, máte dobrou šanci, že se úřady zamotají do svých lží a poskytnou vám další důkazy proti sobě.

7.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 610 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – ukončení činnosti a stížnosti na úředníky

Souhlas od hygieny jsem měl, dal jsem tedy dohromady potřebné podklady a podal žádost na stavební úřad. Jednání hygieny mě však vytočilo natolik, že jsem byl rozhodnut si na ně stěžovat, ať stavební řízení dopadne jakkoliv.

2.11.2017 v 18:58 | Karma článku: 24.02 | Přečteno: 1106 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – získání souhlasného stanoviska

Po předchozích peripetiích s úřady jsem byl na vážkách, zda mám cukrářskou výrobnu zavřít, nebo se mám ještě pokusit o pokračování. Byla tu však otevřená otázka – byl původní projekt v pořádku, nebo nebyl?

28.10.2017 v 15:35 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 795 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 5.22 | Přečteno: 359 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 591 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.26 | Přečteno: 13523 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.13 | Přečteno: 1066 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.19 | Přečteno: 1708 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 22.32 Průměrná čtenost 2127

Čacký junák s pohledem upřeným do dáli, který nenávidí zavinuté chumáče.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.