Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smyslem EET je vybrat více daní, nebo spíše pokut?

19. 02. 2017 19:34:30
Během volných zimních večerů si krátím čas zajímavou četbou. Když už jsem byl kdysi systémem přinucen naučit se číst, tak to teď systému hezky vrátím. I s úroky... Tak jsem začetl do zákona o EET...

Plné znění zákona najdete zde: Zákon o evidenci tržeb. Už první paragraf začíná bombasticky:
"Tento zákon upravuje práva, povinnosti a postupy uplatňované při evidenci tržeb a postupy s nimi související."

Pozorně jsem ho přečetl, ale o žádném právu není v zákonu ani zmínka. Možná je tam nevyslovené právo státních úředníků se vozit po podezřelých podnikatelích. Podnikatel nemá práva žádná, jen samé povinnosti. A není jich málo.

1. Máte povinnost se ještě před přijetím první evidované tržby zaregistrovat u správce daně. Pokud si nejste jisti, zda (případně kdy) se na vás evidenční povinnost vztahuje, můžete si u správce daně vyžádat závazné posouzení za pouhých snížených 1000 Kč. No neber to, že? Lhůtu zákon neurčuje, tedy platí obvyklých 30 dnů. Takové služby státu občanům jsem si celý život přál... Stát na mě uvalí nějakou nesmyslnou povinnost, a ještě mu za to musím platit...

2. Musíte si hlídat, aby nedošlo ke zneužití autentizačních údajů a certifikátu. Už vidím, jak si nějaký řemeslník, který si umí na počítači leda tak přečíst poštu a spustit nějaký film nebo hru, bude hlídat autentizační údaje a certifikát - navíc když ani pořádně neví, co to vlastně je. K jakémukoliv problému se zařízením (třeba telefonem, přes který tržby eviduje) si musí zavolat někoho na pomoc a musí mu slepě důvěřovat, že dotyčný svého postavení nezneužije. Prostě takový člověk nemá nejmenší šanci tuto povinnost splnit. Toto ustanovení zákona regulérně považuji za porušení základních lidských práv a svobod. Protože já vím, o co jde, považuji to za zásadní důvod k ukončení činnosti - pro ty, kteří si neumí zmíněné soubory sami ohlídat. Riziko je příliš velké a pokuta likvidační.

3. Musíte ohlásit údaje o všech provozovnách, kterých se evidovaná tržba týká a všechny změny v takových provozovnách. K tomu patří i firemní webové stránky, které máte.

4. Musíte správci daně zaslat datovou zprávu o tržbě a vystavit zákazníkovi účtenku.

5. Musíte odeslat celkem dlouhý seznam údajů. Protože téměř nikdo nemá šanci zajistit si splnění této povinnosti vlastními silami, nezbývá, než koupit nějaké existující řešení a spolehnout se na to, že případné změny v zákonu dodavatel promptně doinstaluje do zařízení, které jste u něj zakoupili. Jinak máte problém v první řadě vy.

6. V případě, že se vám z nějakých důvodů nepodaří odeslat datovou zprávu v okamžiku jejího vytvoření, máte lhůtu 48 hodin na dodatečné odeslání. Už vidím provozovatele v nějaké horské boudě nebo zapadlé vesnici, kterému blesk spálí modem, nebo ještě hůře spálí se zařízení poskytovatele připojení k internetu, jak zavře podnik a běží řešit poruchu spojení. Nebo si jde vyhlédnout nějaký strom s pevnými větvemi...

7. Na místě, kde se uskutečňují evidované tržby, musíte mít viditelně umístěný dlouhý blábol. Avšak pozor, stejný blábol musíte mít na webových stránkách, na kterých své služby nabízíte. Nenechte se však uchlácholit výkladem finančního úřadu, že tím se myslí například e-shop. Pronásledovat vás může i celní úřad a jeho úředníci si mohou ustanovení vykládat jinak. Jak jste z toho nadšeni?

Pokud porušíte jakoukoliv z výše uvedených povinností, nebo budete záměrně celé EET bojkotovat, hrozí vám jedna z těchto sankcí:

Pokuta do 50 000 Kč.
Pokuta do 500 000 Kč.
Uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti.

Sorryjako... Jediný text, který by měl být v provozovnách vyvěšený namísto blábolu a dalších povinných textů z jiných zákonů, by mohl znít například takto: Politikům a státním úředníkům vstup zakázán pod sankcí jedné přesdržky.

Autor: Zbyšek Hlinka | neděle 19.2.2017 19:34 | karma článku: 42.81 | přečteno: 3261x

Další články blogera

Zbyšek Hlinka

Sláva, hlas malé straně nepropadne

Škarohlídi tvrdí, že hlas malé straně propadne a tak pomůže Babišovi získat ještě větší moc. Dnes si to rozhodně nemyslím. Proč?

13.10.2017 v 20:56 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 825 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – návštěva úřadu

Největší chybou, kterou jsem v rámci projektu udělal, byla osobní návštěva úřadu. Ve své bezbřehé naivitě jsem se domníval, že nejpřesnější informace o úředních postupech se dozvím právě na úřadu.

8.10.2017 v 11:06 | Karma článku: 26.76 | Přečteno: 1145 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Co tvrdí Hatem Berrezouga a co se píše v Koránu - IX

Berrezouga: V předchozích blozích jsem již ujasnil, že Korán nezakazuje muslimům, aby si brali přátele mezi nemuslimy, kteří proti nim nebojují, a že slovo walijj v arabštině neznamená běžné přátelství mezi lidmi, ...

30.9.2017 v 19:10 | Karma článku: 28.67 | Přečteno: 1548 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – co předcházelo jednání s úřadem

Byvše nezkušen v oboru, do kterého jsem se hodlal vrhnout, podlehl jsem bláhové představě, že když si nechám profesionálně zhotovit potřebné projekty, proběhne jednání s úřady hladce jako po másle.

29.9.2017 v 19:28 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 1343 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 263 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 548 | Diskuse

Karel Stryczek

Investice jednotlivců. Selský rozum, matematika, disciplína, riziko, nervy.

Přátelé se mě ptají, zda moji kamarádi Američani obchodují na Wall Streetu. Ano, mají obvykle dlouhodobé individuální spoření na důchod a to se bez možnosti smysluplně investovat neobejde. Schraňovat 40 let hotovost je nesmysl.

18.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 287 | Diskuse

Lukáš Klouček

Warren Buffett je jen jeden

Mnoho renomovanych, uhlazene mluvicich, erudovane vystupujicich investicnich poradcu, kteri jsou povazovani za odborniky na slovo vzate, nechape elementarni princip veci, o kterych mluvi. Tak to v dnesnim svete chodi. Bohuzel.

17.10.2017 v 12:59 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 184 | Diskuse

Ján Guttek

5 důvodů proč bychom měli přijmout euro

Češi jsou tradičně odmítaví k myšlence přijetí eura. Bohužel ani politici, kteří přijetí eura obhajují, nejsou schopni veřejnosti dostatečně vysvětlit, proč bychom měli usilovat být součástí eurozóny.

17.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 5428 | Diskuse
Počet článků 262 Celková karma 28.77 Průměrná čtenost 2150

Čacký junák s pohledem upřeným do dáli, který nenávidí zavinuté chumáče.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.