Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Občanská povinnost: dejte podnět ke zrušení nějaké zbytečné zákonné normy

16. 04. 2017 20:42:11
Předpokládám, že každý uzná, že dopravní značení na silnicích je nutné pro udržení bezpečnosti. Avšak zároveň platí, že je-li značek na silnicích přespříliš, začne nebezpečí kolize opět narůstat.

To samé platí pro zákony a další zákonné normy. Do určité míry jsou takové normy užitečné. Pokud to zjednoduším, horní mírou je stav, ve kterém průměrný člověk dokáže zákonnou normu pochopit bez cizího výkladu, dokáže obsáhnout všechny normy, které se ho týkají (osobně, pracovně atp.) a dokáže je dodržovat. To mírou je i stav, kdy státní úředník dokáže normu pochopit a prakticky okamžitě realizovat, aniž by musel čekat na návodný výklad z nadřízených míst. Je-li nutný k nějaké normě prováděcí předpis, neměla by norma začít platit dřív, než je vyjasněno, jak se má norma uplatňovat. A prováděcí předpis musí být samozřejmě veřejný, aby si každý mohl sám ověřit, zda se ve svém konání pohybuje v rámci zákonné normy.

Dnes jme v situaci, kdy je zákonných norem tolik, že člověk nemá žádnou šanci obsáhnout ani ty, které se ho týkají. V klidu může být jen bezdomovec, protože jemu hrozí postih snad jen za vraždu nebo násilné jednání. Nemá-li bezdomovec úplně vyváto v kebuli, pak si dá pozor, aby neukradl nic cennějšího a může být v klidu, protože je fakticky nepostižitelný.

My domovci jsme na tom výrazně hůř. Nám má stát stále co sebrat, takže nám hrozí sankce za kdejaké přestupky, o nichž ani nemusíme vědět, že existují. Je jich prostě tolik, že se v tom ztrácejí už i právníci. Stejně jako na silnici přemíra značek paralyzuje provoz, přemíra zákonných norem paralyzuje fungování společnosti. Krásným příkladem nesmyslné zbytečnosti je zákon o EET – je to zbastlená nedomyšlená rychlokvaška, provázená na počátku zmatky i na úřadech. V takové situaci se snadno stane že vám úředník špatně poradí, a nemusí to ani být jeho úmyslem. Když však uděláte chybu, dostanete pokutu vy, nikoliv úřednický hňup. Navíc zákon o EET obsahuje povinnost, kterou většina lidí není schopna splnit. Přirovnal bych to k situaci, kdy vám dopravní značka přikazuje přeskočit (autem) nějakou díru na silnici. Tedy něco, co dokáže jen pár trénovaných kaskadérů. V takové situaci je každý, na koho se vztahuje zákon o EET. Většinou lze sice překážku objet po jiné silnici, ale čas od času se stane, že prostě musíte jet po silnici s dírou a nemáte vyhnutí. Pokud vás načapá příslušný orgán, že jste překážku nepřeskočili ale ošulili jste to jinak, hrozí vám pokuta. Je-li orgán navíc tupý, je mu úplně jedno, že to prostě neumíte a umět ani nemůžete. On sice také ne, ale on to umět nemusí, protože nemá auto. Vymalováno.

Jak se z dlouhodobější zkušenosti ukazuje, je úplně jedno, koho zvolíme. Všechny strany nakonec situaci dále zhoršují a přidávají další nesmyslný balast do již přetíženého systému. Mělo by se tedy stát občanskou povinností, aby každý občan poslal podnět ke zrušení (nebo aspoň ke zjednodušení na stav srozumitelnosti) nějaké zbytečné zákonné normy, která dusí život a podnikání v této zemi. I kdyby to mělo proběhnout jen tak, že pošlete na příslušný úřad žádost o výklad nějakého nesrozumitelného paragrafu (například jak máte v nějaké konkrétní situaci postupovat, abyste neporušili zákon/vyhlášku). Máte na to právo podle zákona o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb. – co musí žádost obsahovat, upravuje § 14. Avšak pozor, závazné stanovisko úřadu bývá zpoplatněno.

Šel jsem příkladem. Bez nezletilých, státních úředníků a přestárlých je nás přibližně sedm milionů... :)

Článek byl původně napsán pro uredniciskodi.eu

Autor: Zbyšek Hlinka | neděle 16.4.2017 20:42 | karma článku: 20.57 | přečteno: 429x

Další články blogera

Zbyšek Hlinka

Jiří Dienstbier odmítá změny v cizineckém zákonu, nebo odmítá jeho zamítnutí?

Otevřený dopis senátorovi Jiřímu Dienstbierovi (dienstbierj@senat.cz) ve věci jeho rozpolcenosti mezi hlasováním a veřejnými výroky.

31.5.2017 v 20:57 | Karma článku: 33.12 | Přečteno: 761 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Celá politická scéna je [censored]

Babiš je jen vrcholem hromady hnoje, který zasviňuje tento stát. To nejhorší bahno lží, pokrytectví a nenažranosti vyplavalo jen přirozeným způsobem na povrch.

10.5.2017 v 23:15 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 651 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Otevřený dopis řediteli finanční správy

Pane řediteli Martine Janečku, po shlédnutí Vašeho vystoupení v Reportérech ČT ze dne 24.4.2018 už nelze dál přihlížet k tomu, co v této zemi pácháte.

28.4.2017 v 17:11 | Karma článku: 37.92 | Přečteno: 1543 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 2

Poté co jsme prozkoumali etymologii slova walijj, teď prozkoumáme etymologii slov tettaqú a tuqát, zda opravdu znamenají přetvářka, pokrytectví, lhaní a klamání nemuslimů.

24.6.2017 v 14:26 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 121 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 1

Muslim v dnešní době prostě nemůže být dobrým člověkem. Pokud jsi muslim, tak jsi buď terorista, anebo potenciální terorista, nacista, anebo v nejlepším případě umírnění či dobrý nacista.

24.6.2017 v 12:46 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 524 |

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 331 | Diskuse

Eva Drunecká

Hoď kamenem kdo bez viny

Případ Warmbier rozpoutal vášnivé diskuze. Hororová líčení, předhánění se v líčení hrůz táborů v Severní Korei.

24.6.2017 v 3:39 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 615 | Diskuse

Jiří Fábik

Jak funguje právo – Juvenilní justice.

O tom jak se kradou děti rodičům s pomocí úřadů a s podporou soudů. Práva dle Úmluvy o právech dítěte zřejmě ani jako mezinárodní právní norma nikoho nezajímá.

24.6.2017 v 1:06 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 177 | Diskuse
Počet článků 252 Celková karma 29.22 Průměrná čtenost 2176

Čacký junák s pohledem upřeným do dáli, který nenávidí zavinuté chumáče.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.