Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnět ke zrušení Zákona o evidenci tržeb č. 112/2016 Sb. – otevřený dopis

26. 03. 2017 20:10:01
Komu: Poslanecká sněmovna PČR, Senát PČR, ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Úsvit-NK - Podávám podnět ke zrušení Zákona o evidenci tržeb č. 112/2016 Sb. z následujících důvodů:
  1. Zákon ukládá v § 22 písm. a) povinnost zaslat datovou zprávu do 48 hodin v případě poruchy spojení. Zároveň však ukládá v § 16 povinnost zacházet s autentizačními údaji a certifikátem tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. V případě nedodržení jakékoliv z těchto povinností hrozí poplatníkovi pokuta. V situaci (například), kdy nějaký obchod má přes víkend volno a v pátek do konce směny dojde k poruše spojení, nelze splnit obě ustanovení zákona naráz. Ponechání pokladny v chodu bez dozoru přes víkend je porušením § 16, odeslání datové zprávy až následující pracovní den je porušením § 22. Ustanovení zákona, podle kterého se poplatník může ne vlastní vinou dostat do situace, ve které se nemůže vyhnout porušení zákona, je přinejmenším nemravné. Prokazatelnost neviny v takovéto situaci ze strany poplatníka je obtížná.
  2. Zákon ukládá v § 16 povinnost zacházet s autentizačními údaji a certifikátem tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Za porušení této povinnosti hrozí poplatníkovi podle § 29 odst. 2 písm. d) a odst. 3 písm. b) pokuta do 50 000 Kč. K takovému zacházení patří nejen to, že příslušné zařízení bude v zapnutém stavu pod dozorem, ale také odstranění příslušných souborů před servisním zásahem do zařízení a jejich opětovná instalace po zásahu. Protože většina lidí nerozumí povaze certifikátu a autentizačních údajů, nejsou tedy ani schopni naplnit ustanovení zákona. Tedy v takových situacích porušují zákon, aniž by si byli svého přestupku vědomi. A je lhostejno, zda se na takové porušení zákona přijde nebo ne. Poslal jsem dotaz na Finanční správu (přílohy), kolik procent úředníků umí prakticky ochránit certifikáty ve svých počítačích před zneužitím. Z odpovědi, která odpovídá na něco jiného než na můj dotaz, je patrné, to úředníci neumí. Nesplnitelné požadavky zákona jsou tedy nemravné a tento požadavek sám o sobě je silným důvodem pro ukončení podnikání. Že tak mnozí neučinili plyne z toho, že si nejsou vědomi plného dopadu znění zákona, nebo spoléhají na to, že nedojde k situaci, při které by se na porušení zákona přišlo. Zákon se tak stává pro mnohé podnikatele ve svém důsledku likvidačním.
  3. Zákon ukládá v § 27 odst. 1 správci daně zřízení dálkového přístupu, na kterém si každý může ověřit, zda došlo k odeslání účtenky správci daně. Způsob provedení usnadňuje spáchání trestného činu pomluvy (§ 184 tr. z. č. 40/2009 Sb.), nebo křivého obvinění (§ 345 tr.z.). Tento dálkový přístup (https://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/uct/overeni.faces) tedy fakticky usnadňuje spáchání jmenovaných trestných činů a stát se dostává do rizika, že se stane účastníkem takového trestného činu podle § 24 odst. 1 tr.z. Na můj dotaz na Finanční správu, jak je taková situace ošetřena, jsem dostal odpověď, že nijak. Jakožto občan vyslovuji důrazný protest proti tomu, aby stát zákonem podporoval totalitní praktiku udavačství tohoto typu. Tím spíše, když stát nebo úřad nemá takovou situaci ošetřenou a tím pádem se může stát účastníkem trestného činu.
  4. Zákon nijak neošetřuje způsob sběru dat o pohybu finančních prostředků a zajištění zpracování těchto dat před odesláním do datového centra správce daně. Což znamená, že výrobci software pro pokladny mohou souběžně s odesláním dat do datového centra odeslat data kamkoliv jinam. Například v rámci služby zálohování dat. Subjekt, který získá desítky tisíc zákazníků v rámci celého státu, má tak prakticky téměř stejný přehled o trhu, jako správce daně. S těmito znalostmi se lze pak mnohem lépe a levněji (data jsou velmi snadno analyzovatelná) rozhodovat o investicích do předmětů podnikání v regionech a tak likvidovat konkurenty, kteří takové přehledy nemají. Zákon tedy vytvořil přímo luxusní podmínky pro spáchání trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku podle § 255 tr. z., přičemž takové zneužití informací je při troše opatrnosti pachatele v podstatě neprokazatelné. Na můj dotaz (přílohy), jak má správce daně takovouto situaci ošetřenou, aby se nestal účastníkem trestného činu, jsem opět dostal nevyhovující odpověď. Před zavedením EET nebyla povinnost připojení pokladny k internetu a poplatník si mohl zvážit rizika plynoucí z on-line připojení a dle toho se rozhodnout. Nyní nemá možnost zvážit rizika, protože riziko je mu nařízeno zákonem. Jakožto občan vyslovuji důrazný protest proti tomu, aby stát vytvářel prostřednictvím zákona luxusní podmínky pro páchání obtížně dokazatelných trestných činů.
  5. Stát tímto zákonem (ve spojení s proběhlou propagandou ohledně EET) fakticky plošně označuje podnikatele za zloděje. Což není pravda a je to na hraně s § 356 tr. z. – podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Tento zákon nejenže nenarovnává tržní prostředí, ale ještě víc ho deformuje proto, že nejvíce postihne ty podnikatele, kteří jednají vůči státu poctivě a jejichž podnikání je tak malé, že stejně žádné daně neplatí, nebo jen nepatrné. Což je nemravné. Jakožto občan důrazně protestuji proti tomu, aby jakýkoliv státní úřad nebo představitel šířil plošně nenávistnou propagandu proti skupině osob na základě nepodložených a nepravdivých tvrzení a na takové rétorice stavěl zákony.

Z uvedených důvodů vnímám zákon jako totalitní opatření pro likvidaci těch nejmenších živnostníků. Troufám si tento zákon ve svých dopadech srovnat se Zákonem o dávkové povinnosti a o výkupu zemědělských výrobků č. 56/1952 Sb. Celý zákon je zjevně nepromyšlený v dopadech, které přináší. Zároveň je nemravný a také napomáhá trestné činnosti. Proto si nezaslouží nic jiného než co nejrychlejší zrušení.

Za otevřené budu považovat i případné odpovědi na tento podnět.

Přílohy (zde jen odkazy na texty, které se obsahově shodují)
EET a udavačský web
EET – další dotazy na Finanční správu
Zákon o dodávkové povinnosti a o výkupu zemědělských výrobků

Článek je původně určen pro uredniciskodi.eu

Autor: Zbyšek Hlinka | neděle 26.3.2017 20:10 | karma článku: 35.08 | přečteno: 1316x

Další články blogera

Zbyšek Hlinka

Co tvrdí Zdenek Horner a co se píše v Koránu - VIII

Ve světě polemik a disputací neznám horší situaci, než být opakovaně usvědčen z omylu z neznalosti, a přitom stále setrvávat ve své zabedněnosti. Už jsem vícekrát stál na té chybné straně, tak se snažím o nějakou sebereflexi.

11.8.2017 v 22:37 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Světovou revolucí proti globalizaci? Oxymoron?

Cituji: "Chceme světovou revoluci, volají výtržníci. Rabování v Hamburku pokračuje. Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, zapalovali auta a útočili na policisty..."

8.7.2017 v 9:54 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 930 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Stížnost na urážlivé vyjádření ředitele finanční správy – otevřený dopis

Ministerstvu financí ČR: V Reportérech ČT ze dne 24.4.2018 se pan ředitel Finanční správy Martin Janeček vyjádřil veřejně urážlivým způsobem vůči podnikatelům.

7.7.2017 v 8:40 | Karma článku: 31.93 | Přečteno: 1297 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Jiří Dienstbier odmítá změny v cizineckém zákonu, nebo odmítá jeho zamítnutí?

Otevřený dopis senátorovi Jiřímu Dienstbierovi (dienstbierj@senat.cz) ve věci jeho rozpolcenosti mezi hlasováním a veřejnými výroky.

31.5.2017 v 20:57 | Karma článku: 33.37 | Přečteno: 805 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Důchodci si příští vánoce přilepší, pojišťovny budou z doplatků na léky vracet víc

Objektivnímu, nestrannému a nezávislému pozorovateli musí být smutno z počínání osmaosmdesáti procent nevděčné veřejnosti, která chce sociální demokracii dát ve volbách s bídou 12 procent hlasů.

17.8.2017 v 9:56 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 265 | Diskuse

Beata Krusic

Pražané si stěžují na vzdychání žen.......

Dnes mě pobavila zmíňka o stížnostech některých občanů Prahy, kteří se nehodlají smířit s hlasitějšími projevy svých sousedů během jejich sexuálních radovánek.

17.8.2017 v 9:03 | Karma článku: 18.39 | Přečteno: 1374 | Diskuse

David Veselý

Kategorický imperativ Andreje Babiše navždy... doufejme v koncích

A je to tady. „Všichni kradnú!“A nejvyšší, óóóóóó božstvo osvícené, zřejmě také. Stahují mračna nad Andrejem Velikým? Pojďme se rozumně dohodnout, vyjádřeme mu plnou podporu, kterou, takto do jeho rukou vloženou, zajisté nezklame.

17.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 23.16 | Přečteno: 687 | Diskuse

Jan Broul

Sever proti Jihu - rok 2017

Nechtěl jsem v létě příliš komentovat politiku, avšak když jsem viděl hysterii, která teď zuří v Americe, nedalo mi to...

17.8.2017 v 8:38 | Karma článku: 32.41 | Přečteno: 722 | Diskuse

Martin Pánek

Je správné odstraňovat pocty amorálnímu režimu

Až do českých luhů a hájů v dnešních dnech doléhá americká debata o dědictví války Jihu proti Severu. Chtěl bych tuto debatu zasadit do kontextu, který možná v české debatě chybí.

17.8.2017 v 8:15 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 898 | Diskuse
Počet článků 255 Celková karma 33.09 Průměrná čtenost 2168

Čacký junák s pohledem upřeným do dáli, který nenávidí zavinuté chumáče.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.