Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smyslem EET je vybrat více daní, nebo spíše pokut?

19. 02. 2017 19:34:30
Během volných zimních večerů si krátím čas zajímavou četbou. Když už jsem byl kdysi systémem přinucen naučit se číst, tak to teď systému hezky vrátím. I s úroky... Tak jsem začetl do zákona o EET...

Plné znění zákona najdete zde: Zákon o evidenci tržeb. Už první paragraf začíná bombasticky:
"Tento zákon upravuje práva, povinnosti a postupy uplatňované při evidenci tržeb a postupy s nimi související."

Pozorně jsem ho přečetl, ale o žádném právu není v zákonu ani zmínka. Možná je tam nevyslovené právo státních úředníků se vozit po podezřelých podnikatelích. Podnikatel nemá práva žádná, jen samé povinnosti. A není jich málo.

1. Máte povinnost se ještě před přijetím první evidované tržby zaregistrovat u správce daně. Pokud si nejste jisti, zda (případně kdy) se na vás evidenční povinnost vztahuje, můžete si u správce daně vyžádat závazné posouzení za pouhých snížených 1000 Kč. No neber to, že? Lhůtu zákon neurčuje, tedy platí obvyklých 30 dnů. Takové služby státu občanům jsem si celý život přál... Stát na mě uvalí nějakou nesmyslnou povinnost, a ještě mu za to musím platit...

2. Musíte si hlídat, aby nedošlo ke zneužití autentizačních údajů a certifikátu. Už vidím, jak si nějaký řemeslník, který si umí na počítači leda tak přečíst poštu a spustit nějaký film nebo hru, bude hlídat autentizační údaje a certifikát - navíc když ani pořádně neví, co to vlastně je. K jakémukoliv problému se zařízením (třeba telefonem, přes který tržby eviduje) si musí zavolat někoho na pomoc a musí mu slepě důvěřovat, že dotyčný svého postavení nezneužije. Prostě takový člověk nemá nejmenší šanci tuto povinnost splnit. Toto ustanovení zákona regulérně považuji za porušení základních lidských práv a svobod. Protože já vím, o co jde, považuji to za zásadní důvod k ukončení činnosti - pro ty, kteří si neumí zmíněné soubory sami ohlídat. Riziko je příliš velké a pokuta likvidační.

3. Musíte ohlásit údaje o všech provozovnách, kterých se evidovaná tržba týká a všechny změny v takových provozovnách. K tomu patří i firemní webové stránky, které máte.

4. Musíte správci daně zaslat datovou zprávu o tržbě a vystavit zákazníkovi účtenku.

5. Musíte odeslat celkem dlouhý seznam údajů. Protože téměř nikdo nemá šanci zajistit si splnění této povinnosti vlastními silami, nezbývá, než koupit nějaké existující řešení a spolehnout se na to, že případné změny v zákonu dodavatel promptně doinstaluje do zařízení, které jste u něj zakoupili. Jinak máte problém v první řadě vy.

6. V případě, že se vám z nějakých důvodů nepodaří odeslat datovou zprávu v okamžiku jejího vytvoření, máte lhůtu 48 hodin na dodatečné odeslání. Už vidím provozovatele v nějaké horské boudě nebo zapadlé vesnici, kterému blesk spálí modem, nebo ještě hůře spálí se zařízení poskytovatele připojení k internetu, jak zavře podnik a běží řešit poruchu spojení. Nebo si jde vyhlédnout nějaký strom s pevnými větvemi...

7. Na místě, kde se uskutečňují evidované tržby, musíte mít viditelně umístěný dlouhý blábol. Avšak pozor, stejný blábol musíte mít na webových stránkách, na kterých své služby nabízíte. Nenechte se však uchlácholit výkladem finančního úřadu, že tím se myslí například e-shop. Pronásledovat vás může i celní úřad a jeho úředníci si mohou ustanovení vykládat jinak. Jak jste z toho nadšeni?

Pokud porušíte jakoukoliv z výše uvedených povinností, nebo budete záměrně celé EET bojkotovat, hrozí vám jedna z těchto sankcí:

Pokuta do 50 000 Kč.
Pokuta do 500 000 Kč.
Uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti.

Sorryjako... Jediný text, který by měl být v provozovnách vyvěšený namísto blábolu a dalších povinných textů z jiných zákonů, by mohl znít například takto: Politikům a státním úředníkům vstup zakázán pod sankcí jedné přesdržky.

Autor: Zbyšek Hlinka | neděle 19.2.2017 19:34 | karma článku: 42.79 | přečteno: 3252x

Další články blogera

Zbyšek Hlinka

Co tvrdí Zdenek Horner a co se píše v Koránu - VIII

Ve světě polemik a disputací neznám horší situaci, než být opakovaně usvědčen z omylu z neznalosti, a přitom stále setrvávat ve své zabedněnosti. Už jsem vícekrát stál na té chybné straně, tak se snažím o nějakou sebereflexi.

11.8.2017 v 22:37 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Světovou revolucí proti globalizaci? Oxymoron?

Cituji: "Chceme světovou revoluci, volají výtržníci. Rabování v Hamburku pokračuje. Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, zapalovali auta a útočili na policisty..."

8.7.2017 v 9:54 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 930 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Stížnost na urážlivé vyjádření ředitele finanční správy – otevřený dopis

Ministerstvu financí ČR: V Reportérech ČT ze dne 24.4.2018 se pan ředitel Finanční správy Martin Janeček vyjádřil veřejně urážlivým způsobem vůči podnikatelům.

7.7.2017 v 8:40 | Karma článku: 31.93 | Přečteno: 1297 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Jiří Dienstbier odmítá změny v cizineckém zákonu, nebo odmítá jeho zamítnutí?

Otevřený dopis senátorovi Jiřímu Dienstbierovi (dienstbierj@senat.cz) ve věci jeho rozpolcenosti mezi hlasováním a veřejnými výroky.

31.5.2017 v 20:57 | Karma článku: 33.37 | Přečteno: 805 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Zelený program v okurkové sezóně

Asi před týdnem jsem si se zájmem přečetla rozhovor pražského zastupitele a předsedy strany Zelených Matěje Stropnického, ve kterém představoval volební program své strany.

14.8.2017 v 21:06 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 565 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to vidí Šichtařová a jak to vidím já

Mladí lidé nejsou nositelé nových technologií, ale jejich obětí. Po pravdě řečeno, vidím to trochu jinak než autorka několika ekonomických bestsellerů

14.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.38 | Přečteno: 1001 | Diskuse

Luboš Smrčka

Cizinci okupují byty? To je silná káva…

Jistý celostátní list vyšel nedávno s titulkem, podle kterého „miliony cizinců okupují české byty“. Normálně by jeden text, i když na titulní straně novin, nestál za pozornost. Ale zde se sešlo tolik podivuhodností...

14.8.2017 v 7:32 | Karma článku: 37.29 | Přečteno: 7300 | Diskuse

Pavel Makovec

Jak se jezdí v USA a kam mizí naše peníze…

V uplynulých týdnech jsem najezdil asi 5000 mil po amerických silnicích. Benzín tam stojí méně než polovinu toho co u nás, nemají tam dálniční známky ani mýtné brány a přesto kvalita a údržba silnic naprosto nesrovnatelná s naší.

13.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 44.35 | Přečteno: 5321 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Cena Agrofertu během minulého týdne klesla o 20 procent

V článku se dočtete nejen to, že cena Agrofertu v minulém týdnu klesla o 20 procent. Předkládám též evidenci a výpočet toho, že tomu tak skutečně je.

13.8.2017 v 7:14 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 715 | Diskuse
Počet článků 255 Celková karma 33.09 Průměrná čtenost 2168

Čacký junák s pohledem upřeným do dáli, který nenávidí zavinuté chumáče.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.